Stahujte aplikaci eRouška, pomocí Bluetooth detekuje nakažené koronavirem ve vašem okolí

12. 04. 2020

Ke stažení je první verze aplikace eRouška, propojená s oficiální databází nemocných Covid-19. Neukládá vaší polohu jako Mapy.cz, ale detekuje okolní mobily před Bluetooth a ukládá si jejich unikátní identifikátory.

Aplikace eRouška vznikla ve spolupráci inciativy technologických firem Covid19cz a Ministerstvem zdravotnictví České republiky. Už jsme psali o sdílení polohy v Seznam Mapy.cz, narozdíl od nich eRouška neodesílá nikam vaši polohu, ale detekuje pomocí Bluetooth okolní telefony a ukládá si jejich anonymní identifikační číslo.

Stáhnout aplikaci eRouška pro Google

Neukládá se vaše poloha ani jiná osobní data a je jen na vás, zda v případě onemocnění uložené informace zpřístupníte, protože se nikam neodesílají. V telefonu se udržují aktuální data pouze za posledních 30 dní, starší se automaticky mažou. 

Identifikujete se pouze telefonním číslem

Po prvním spuštění eRoušky zadáte telefonní číslo, kterému bude přidělen unikátní anonymní identifikátor. Pokud se u vás prokáže nákaza nemocí Covid-19, ve spolupráci s pracovníky hygienické služby odešlete svoji vzpomínkovou mapu, uloženou v telefonu, na server ministerstva zdravotnictví, kde se unikátní identifikátory, se kterými jste se setkali, převedou na telefonní čísla, aby mohli hygienici obvolat potencionálně ohrožené lidi z vašeho okolí. 

Příklad odesílaného zápisu podle vývojářů:
31.3.2020 od 12:15 do 13:15 byla ve vaší blízkosti aplikace s identifikátorem ID 12345 se sílou signálu xy (pro určení přibližné vzdálenosti). 

Spotřeba baterie nepatrná

Aplikace pro svůj provoz vyžaduje zapnuté Bluetooth, v diskuzích na internetu se objevily obavy uživatelů o výdrž baterie, protože je nutné vypnout úsporný režim. Podle našeho měření jsem však úbytek nezaznamenali, protože Bluetooth je dnes velmi úsporné. Podle prohlášení Google a Apple obě společnosti navíc pracují na implementaci funkce přímo do jádra systémů Android a iOS, které by měly zpřístupnit vývojářům už v květnu 2020 a ta by nutnost vypnutí úsporného režimu nevyžadovala. 

Aplikace eRouška je dostupná pro všechna zařízení s Android 5.0 a novější, vybavené verzí Bluetooth LE. Pro iPhone je aplikace zatím ve vývoji. 

 

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište nám