Návod pro dárce, jak pomáhat na Spojimese.cz

17. 01. 2021

Nabídnout pomoc lidem v nouzi je na Spojímese snadné. Stačí se zaregistrovat, vybrat si konkrétní poptávku a pomocí našeho online chatu diskrétně oslovit žadatele. Nezveřejňujeme žádné kontaktní údaje, proto je vhodné dodržovat několik základních pravidel. 

Registrace dárce

Na Spojimese může každý snadno nabídnout finanční nebo materiální pomoc konkrétnímu člověku v nouzi. Dárce v registraci nemusí uvádět své celé jméno, kontaktní email používáme pouze pro zasílání oznámení z online chatu, nezveřejníme ho.

Dárce může na našem webu zveřejnit nabídku materiální pomoci, např. oblečení, hračky nebo školní pomůcky. Nabídku finanční pomoci nebo nákupu potravin prosím nezveřejňujte, předejdete tak obrovskému množství reakcí, které by vám okamžitě začaly přicházet od žadatelů, sami si vyberte ze seznamu, komu pomůžete. 

Přestože u žadatelů ověřujeme jejich identitu, doporučujeme komunikovat pouze v našem chatu, nesdělovat osobní ani kontaktní údaje, abyste předešli případnému obtěžování v budoucnosti. 

O každé příchozí zprávě vás budeme informovat emailem, zprávy najdete pod ikonou chatu v horním menu. Pokud emailová oznámení zasílat nechcete, můžete si je vypnout v nastavení vašeho účtu, o nové zprávě vás budeme informovat pouze červenou číslovkou na ikonce.

Chci nabídnout službu

Pokud jste organizace nebo chcete nabídnout své služby lidem v nouzi, napište nám na email info@spojimese.cz a my vám rádi zpřístupníme dodavatelskou sekci, ve které můžete publikovat svojí nabídku. 

Registrace žadatele

Pro zveřejnění poptávky platí pravidla, která musí žadatel dodržet. U každého zjišťujeme jméno a příjmení podle občanského průkazu, bydliště, počet dětí a životní situaci. Údaje, které žadatel svolí zveřejnit, najdete na jeho veřejném uživatelském profilu, který vám pomůže v rozhodování. Uvidíte v něm také případné dřívější poptávky a počet nabídek jiných dárců, chceme vás co nejvíce informovat o jeho historii.

Pamatujte, že nemáte žádnou morální povinnost přispívat, rozhodujte se svobodně, nenechte se citově vydírat.

Důvěřuj, ale prověřuj

Sestavili jsme několik základních rad, jak si uživatele prověřit. Pokud se dárce zdráhá informace předat, máte plné právo pomoc odmítnout, nenechte se citově vydírat.

Kdykoli nás požádejte emailem na info@spojimese.cz nebo po přihlášení v chatu o kontrolu údajů, které vám žadatel uvádí, porovnáme je s naší databází. 

  • Nejdříve vždy ptejte na jméno i příjmení a bydliště. Mnozí dárci pošlou peníze na konto, ani nevědí komu. Čísla kont si evidujte. Zbystřete, pokud se neshoduje jméno uživatele se jménem, které vám napsal ve zprávách.
  • Vždy si prověřte, zda adresa nebo číslo bankovního účtu nejsou uvedeny v naší Černé listině
  • Vždy se podrobně vyptejtejte na životní situaci, snadno pak poznáte, zda se žádosti neopakují. Rozhodují jména a počet dětí, případné podvodnice dělají v pozdější komunikaci v těchto údajích nejvíce chyb.
  • Nechte si zaslat fotografii celé rodiny, u které určíte téma, např. vyfotit se v konkrétním místě, s konkrétní věcí a pod. Tím se ujistíte, že rodina existuje ve složení, v jakém vám bylo řečeno a fotka není stažená kdesi z internetu.
  • Požádejte si o Facebookový profil. Mnoho maminek ho ale nemá nebo ho nerada předává z důvodu dřívějšího ohrožení soukromí např. bývalým partnerem a pod.
  • Pokud chcete mít vyšší jistotu, nechte si zaslat ověření totožnosti, tedy fotku přední části občanského průkazu (postačí se zakrytým číslem) a k němu např. dokument ze sociálního odboru (většina maminek je evidovaných), nájemní smlouvu nebo vysvědčení dítěte.
  • Nejvyšší stupněm jistoty je vyžádat si telefonický kontakt na sociální pracovnici, třídního učitele dětí nebo na terénního sociálního pracovníka, popřípadě pronajímatele bytu. 

Všem, kteří mají vůli pomáhat moc děkujeme za všechny samoživitele a lidi v nouzi. 

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište nám