Jaká je účinnost roušky a ústenky, z jakého materiálu je nejlepší ji vyrobit a jak dlouho vydrží

12. 04. 2020

Propustnost materiálů pro výrobu roušek je rozdílná. Nejvyšší účinnost má originální lékařská ústenka, nejhůře je na tom papírový kapesník nebo utěrka. Překvapivě vhodná je látka z textilní utěrky, přes ní se ale moc nenadechnete. 

Ideální materiál na výrobu roušky

Koronavirus, způsobující nemoc Covid-19, má podle vědců velikost 0,12 mikrometru. Vhodný materiál na domácí výrobu roušky musí zachytit co nejvíce virových částic, musí tedy mít hustou strukturu vláken. Čím hustější látka, tím se však přes ní hůře dýchá. 

Proto je vhodné najít kompromis mezi oběma požadavky. Nejvhodnější by se zdál sáček do vysavače, nebo utěrka, díky jejich vysoké účinnosti by se vám přes ně však špatně dýchalo.

  • Sáček do vysavače - 95% virových částic
  • Lékařská ústenka - 85% částic
  • Kuchyňská bavlněná utěrka - 83% částic
  • 100% bavlněná košile - 74%
  • 100% bavlněné tričko - 69%
  • Bavlněné povlečení - 62%
  • Běžný šátek - 49 %
  • Papírový kapesník nebo utěrka - 23%, vícevrstvý - 33%

Vrstvení materiálů příliš nepomáhá, začne být téměř nemožné přes ně dýchat, účinnost se zvedne např. u bavlny jen o 2%.

Jak dlouho používat jednu roušku

Účinnost prostupnost virových částic je závislá na vlhkosti, kterou mají viry rády. Při vydechování dochází k zapařování látky a nakonec k jejím provlhnutí. Podle výzkůmů dojde ke snížení přibližně o 10 % už po prvních 3 hodinách. Nedoporučuje se proto nosit roušku více než 6-8 hodin v jednom kuse. 

Jak nesterilizovat roušku

Z doporučení lékařů víme, že jedinou spolehlivou cestou je sterilizace. Každá molekula viru je obalená tukovou vrstvou, která má na starost ulpění buňky na povrchu, naštěstí se v čase rozpadá podle typu povrchu, na kterém ulpěla. Uvádí se, že nejmenší přilnavost je asi 10 hodin právě na látce, na hladkých površích jako dřevo až 24 hodin, na leštěných a igelitech až 48 hodin. 

Pouhým odložením roušky tedy dojde postupně k degradaci tukového obalu viru, který sice v roušce zůstane, ale už se nikdy nedokáže uchytit na lický sliznicích. Roušku pak stačí vyklepat a lze ji použít i bez náročného vyvařování. 

Jak sterilizovat roušku

Nejsnažší je sterilizace horkou vodou. Stačí několik minut ve vroucí vodě a vir se rozpadá. Podobně však dopadně pod žhavou párou žehličky nebo při parním programu pračky. Využít lze také mikrovlnou troubu, do které společně s rouškou vložíte panáka vody. Vzniklá pára během několika minut odvede stejnou práci, ale pozor na vznícení roušky, každý materiál vydrží v mikrovlnce bez poškození jen omezenou dobu.

 

 

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište nám