Jak rozeznat nemoc Covid-19 od příznaků jarní alergie

10. 04. 2020

Mimo koronaviru ve vzduchu poletují i každoroční jarní alergeny. Běžné alergické projevy se však bohužel od onemocnění Covid-19 špatně rozlišují. Ucpaný nos, dráždivý kašel nebo dušnost zná každý silnější alergik, bohužel jde o podobné symptomy jako u Covid-19. Jak je rozpoznat a kde hledat pomoc? 

Jak rozlišit alergii od Covid-19

  • Horečka se v případě alergie běžně nevyskytuje, u Covid-19 je obvyklá.
  • Alergici nemívají bolesti kloubů a se správnými léky nebývají výrazně unavení.
  • Nízká účinnost vašich obvyklých léků na alergii může signalizovat jiné onemocnění.

Horečka nebo bolesti kloubů se však nemusí vyskytovat ani v případě nákazy koronavirem, existuje část populace, která nemá příznaky žádné nebo jen velmi malé. 

Alergik by tedy měl pozorovat své obvyklé projevy, které zná z let minulých a znepokojovat se v případě, že se výrazně liší nebo pokud na ně nezabírají jeho běžné užívané protialergické léky, pak je vhodná telefonická konzultace s alergologem.

Zejména v případě astmatiků je vhodné se důsledně držet doporučené léčby, při nedodržení pokynů hrozí poškození plic nejen z astmatu, ale i snížená obranyschopnost proti Covid-19. Naopak správně léčený astmatik nemá extrémně zvýšené riziko horšího průběhu Covid-19.

Posilování imunity

Nejen pro alergiky a astmatiky platí obvyklá doporučení posílení imunity, stojí za to si je stále dokola připomínat.

  • Dostatek vitamínů z ovoce i zeleniny, důležitý je vitamín C a D, které nevadí doplňovat tabletami.
  • Snížení stresu. Stále opakované pravidlo se nyní dodržuje o něco hůř, přesto platí jako jeden z nejdůležitějších prvků imunity.
  • Sluníčko a opálení posiluje imunitu a stimuluje udržení vitamínů v těle, navíc odstraňuje stres.
  • V případě karantény hodně větrejte, případně si užijte sluníčko na balkóně.  

Lékařská pomoc v době koronaviru

Neobávejte se kontaktovat lékaře a nikdy nepodceňujte příznaky. Nemocnice jsou překvapivě poloprázdné, proto vám často poskytne konzultaci i špičkový lékař po telefonu. Pokud pociťujete zásadní problémy s dýcháním, nebojte se zavolat linku 156 nebo 112, záchranka hlásí výrazný úbytek výjezdů a proto se k vám v případě nutnosti dostane včas a nemusíte mít výčitky, že byste ji sebrali jinému pacientovi s Covid-19.

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište nám