Aplikaci Seznam Mapy.cz v boji proti šíření Covid-19 používá už milion lidí, přidejte se i vy

12. 04. 2020

Mobilní aplikace Mapy.cz umožňuje v období pademie anonymní sdílení svojí polohy za účelem trasování šíření koronaviru, sdílení už si zapnulo milion lidí. Nově lze využít i možnost informovat o vlastním onemocnění. 

Zastav Covid-19 je postavená na dřívější funkci Seznam Mapy.cz pojmenované Stopař, pro sdílení polohy s přáteli při cestování. Uživatelé, kteří si funkci povolí, budou sdílet svojí polohu na servery Seznamu, kde se uloží anonymně do databáze. Pokud se setkáte na delší dobu s nakaženým, který má zapnuté sdílení polohy jako vy, aplikace vás o tom bude informovat. 

Jste nemocný? Řekněte to anonymně svému okolí

Od začátku dubna je dostupná rozšířená funkcionalita na stránce Seznamu.cz Zastav Covid, kde se mohou dobrovolně registrovat uživatelé Mapy.cz, u kterých se prokázala nákaza. Aplikace pak bude anonymně informovat další uživatele, kteří se s nakaženým mohli ve své blízkosti setkat. 

Martin Jeřábek, manažer týmu Mapy.cz k nové funkci uvedl: „Řešili jsme, jak můžeme pomoci a nejen informovat. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli nevytvořit přímo v aplikaci mapu nákazy, ale vymyslet chytrý algoritmus, který bude pracovat s historií polohy uživatele. Díky tomu, že uživatel zapne sdílení polohy, tvoří její historii, a pokud například potká v obchodě někoho, u koho se později diagnostikuje nákaza, tak od nás dostane varování.”

O data se nebojte, jsou anonymní

Úspěch projektu závisí jedině na ochotě uživatelů, od kterých se ozývá obava o vlastní soukromí nebo o spotřebu mobilních dat a vybíjení baterie. Zapnuté sdílení polohy může mít nepatrný vliv na výdrž a odeslání polohy spotřebuje zanedbatelných asi 200 kB denně, což se nám zdá jako malá cena za bezpečí nás všech. Uložená anonymizovaná data pak Seznam slibuje po skončení pandemie ihned smazat a česká firma už mnohokrát prokázala, že se jí dá důvěřovat.

Martin Jeřábek představil i další překvapivou novinku: „V tuto chvíli připravujeme i propojení pro uživatele Google Maps“. Propojení s největším konkurentem a nejpoužívanější navigací na světě by mohlo přinést významné rozšíření počtu uživatelů.

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište nám